A Tea Fajtái (2/2)
 

A teákat a leszedett levelek alapján a következő csoportokba osztják: flowery orange pekoe: az ág végén található rügyszerű fehéres levél. (a kínai pekkó szó fehér hajat jelent, utalva evvel a fehér, még szőrös levélkezdeményre); orange pekoe: aranysárga végű levelek a narancs színére emlékeztetnek, innen az 'orange' név; pekoe: az ág második, harmadik levele; pekoe souchong: a negyedik, ötödik levél; souchong: a legnagyobb és legkeményebb levelek. Bár bizonyos teákhoz ezek jók, általában kevésbé jó minőségűek; fannings és a dust: az átrostálás után maradt apró darabokat és a port jelölik.

A Darjeeling teáknak külön csoportjai vannak:
TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe): A szárvégi arany színű "virágos" rügyes levelet jelöli; FTGFOP (Fancy Tippy Golden Flowery Orange Pekoe): A Fancy vagy Fine kifejezés utal a jobb minőségre. Ezt a minősítést használják az Oolong teáknál is; SFTGFOP (Super Fancy Tippy Golden Flowery Orange Pekoe): A Super kifejezés magáért beszél. Persze a teatermelők egyre több megnevezést találnak ki teájuk megkülönböztetésére, mígnem a nevek hasonlítanak egy spanyol nemesére.

A Darjeeling teákat megjelölik még az alábbiakkal is:
Estate: ami a származási ültetvényt jelöli
Vintage: ami igazolja, hogy egy szüretből származnak a levelek, és nem keverték őket mással.
First Flush, Second Flush, Autumnal Flush: ami az első illetve második szüretet jelöli, illetve az esős évszak utáni szüretet.

A zöld teákat sodrás szerint is minősítik:
Gunpowder: kis golyók, levelekből és rügyekből szorosra sodorva
Young Hyson: hosszan szorosan sodort fiatal levelek
Imperial: kis golyók lazán sodorva öregebb levelekből
Twankay: rossz minőségű sodrás nélküli levelek

Az oolong teák minősítése egyszerűbb, mivel az elkészített ital minőségére utal: Extra Choice (Extra választás), Extra Fine (extra finom), Fanciest (Legfinomabb), Fancy (finom)-tól a Common (átlagos)-ig.

Főmenü>>>