A Tea Történelme (2/5)
 

Mivel 100$-t is elérte 1 font (0.453 kg) tea ára, elsősorban a gazdagok fogyasztották. 1670-es évekre az ár annyira lecsökkent, hogy a tea megjelenhetett az élelmiszerboltokban is. Az 'angolos' teafogyasztás ötletét, kis tej hozzáadását, Marie de Rabutin-Chantal márkinő terjesztette el.

Amerikában először az 1600-as évek közepe táján jelent meg a tea Peter Stuyvesant kereskedése folytán. A holland telepesek az amerikai New Amsterdam-ban (később New York) akkoriban több teát fogyasztottak mint egész Anglia.

Angliában a teakultusz a Cronwelli háborúk után kezdődött, itt is a nemesség köreiben, de nemsokára annyira elterjedt, hogy felváltotta az addigi nemzeti italt a sört. II. Károly Portugáliából visszatérve magával hozta a teafogyasztás szokását. Az I. Erzsébet alapította John Company a történelem eddigi legnagyob monopóliuma (pénzveréssel, törvényhozási és végrehajtási joggal is rendelkezett) hatalmának alapját a teakereskedelem jelentette. Riválisa a Kelet Indiai Társaság, a két cég összevonása után, kizárólagos jogott kapott Kínában és Indiában. így aztán a tea ára nem csökkent, de ennek ellenére a fogyasztás az 1700-as évek elején 9 év alatt a 40 ezer fontról (18 ezer kg) 240 ezer fontra (109 ezer kg) ugrott.


Az 5 órai teázás kultusza az angolok étkezési szokásában rejlett. Akkoriban naponta kétszer, reggel és délután étkeztek, így a tea a nyugalmasabb délutáni étkezéshez kapcsolódott, később kiszorítva a fő tevékenységet.


Tovább >>>