Kezdő oldal           Eddigi tevékenység          Program előzetes          Iskola támogatása          Tudományos és oktatási tevékenységei     

                                                                                                                                                                         

Képviselő jelöltek               Ki az a 24 milliós Dózsa Csaba?               Publikációs lista               Megmozdulásaink              Kapcsolat

Mottó: Együtt a tiszta, békés és fejlődő Verőcéért!
 

Dózsa Csaba Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottsági elnök tájékoztatása:

a Géza Fejedelem Református Bölcsőde, Óvoda és Általános Iskola

2006-2010. éves időszakban történt támogatásáról

Tisztelt Verőcei Lakosok!

Tisztelt Tantestület!

 Az elmúlt hónapokban többször lehetett hallani olyan híresztelést miszerint az elmúlt négy évben a Verőcei Önkormányzat Pénzügyi Bizottsága nem támogatta a Református Egyházközség kezelésében lévő óvoda, iskola és bölcsőde működtetését. A tények tisztázása érdekében azért fordulok Önökhöz ezzel a tájékoztatással, hogy bemutassam az elmúlt négy év kemény munkája eredményeként megvalósult konkrét támogatásokat.

A 2006. októbere óta működő Verőce község Önkormányzatának Képviselő-testülete megörökölte azt a helyzetet, hogy a település egyetlen oktatási és nevelési intézete még 2004-ben átadásra került a helyi Református Egyházközségnek. Ez a helyzet alapvetően két problémát szült az elmúlt években: Az Oktatási Minisztérium határozatában visszakövetelte az állam által az iskola és óvoda működtetője számára a 2004/2005-ös, a 2005/2006-os és a 2006/2007-es tanévre kifizetett kiegészítő egyházi normatívát. Ennek összege 117,1 millió Ft volt két részletben (47,1 és 70 millió Ft), amelyet a pereskedés miatt még 8 millió Ft késedelmi kamat terhelt 2007-ben. (2006. februárjától 2007. május végéig Bethlen Farkas polgármester önhatalmúlag, testületi felhatalmazás nélkül, a testület és a falu lakosságának tájékoztatása nélkül indított pert a Magyar Állammal szemben, miközben megtagadta a fenti normatív támogatás visszafizetését. Az elvesztett per késedelmi kamat összege 8 M Ft lett.) Ezeknek az összegeknek a hónapokra bontott kifizetése 2007. szeptembertől egészen 2010. májusáig terhelte az önkormányzat költségvetését.

Emellett az önkormányzat évente még 16-20 millió forint működési, és négy év alatt összesen 76,4 millió forint beruházási célú összeggel támogatta az Iskolát és az Óvodát, miközben – többszöri kezdeményezés és egyeztetés ellenére – az ott folyó munka minőségébe, tartalmába, szervezésébe (pld órarend) szinte semmilyen beleszólással nem rendelkezett. Ebben a négy éves időszakban a jelentős támogatás mellett, véleményem szerint, ez az önkormányzatiság erőteljes csorbítását jelentette.

Az alábbiakban összefoglaló jelleggel mutatom be azokat az összegeket, amelyeket a most leköszönő Képviselő-testület a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság javaslatára és jóváhagyásával 2007-2010. folyamán fizetett ki a Bölcsődét, Óvodát és Általános Iskolát működtető Verőcei Református Egyházközségnek.

                                                                                                                                                                                Ezer Ft-ban

Támogatás jogcíme      /   Éve

2007

2008

2009

2010

Összesen

20 %-os normatíva kiegészítés

13 129

14 150

13 699

13 275

54 253

Egyéb működési támogatás (logopédia, zeneiskola, jubileumi kifizetések, úszás támogatása, pedagógusok egyszeri kereset- kiegészítés

2 798

1986

1880

4913

11 577

Fejlesztések, beruházások (bölcsődés termek kialakítása az iskolában, termek felújítása, vizesblokk felújítása, iskola Erkély felújítása, óvodai ágyak beszerzése, stb.

2 094

  270

4 975

 

7 339

KMOP pályázat önrésze

Tornaterem építés, óvoda bővítés

 

 

24 652

 

54 253

KMOP pályázat kiegészítő támogatása – óvoda alapzat és födém megerősítése

 

 

14 825

 

14 825

Összesen:

18 021

16 406

60 031

18 188

142 247

 A fenti tételek közül kiemelném, hogy a 2004. évi megállapodásban az akkori képviselőtestület és a Református Egyházközség vezetője megállapodtak az éves rendszeres 20 %-os normatíva kiegészítésben, melynek összege évente 13,2-20 millió Ft között változott 2006. és 2010. között. Ez az Önkormányzatnak nem kötelező feladata. Az Önkormányzat több ízben kérte, hogy a támogatás fejében némi beleszólása legyen az iskola működésébe, így többek között kezdeményezte a szülők igényeinek, elvárásainak felmérését, a minőségbiztosítás bevezetését és fejlesztését, a magas óraszámok felülvizsgálatát. Ezen kéréseket a Református Egyházi vezetés – a támogatás folyamatos igénybevétele mellett – sorra elutasította.

 Nagyon fontos azt látni, hogy számos, az Iskolában megvalósuló szolgáltatást – a szülők áldozatvállalása mellett – nagy részben, vagy szinte teljes egészében az Önkormányzat fizet, mint a logopédia, a zeneiskola, vagy úszásoktatást. Ezekhez a szolgáltatásokhoz az Iskola rendszeres pénzügyi támogatást nem nyújt. A logopédia szolgálat költségeit az iskola szakemberei kérésére a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság (PTB) 2010. szeptember 6-i ülésén havi 50 ezer Ft-ról havi 100 eFt-ra javasolta megemelni a képviselő-testület felé, amelyet az a szeptember 7-i ülésén jóvá is hagyott.

Az önkormányzat az iskola működésében még oly módon is szerepet vállal, hogy kifizeti a jubileumi jutalmaknak a szolgálati időből az önkormányzati működtetés idejéből rá eső részét, részt vesz az idei kereset-kiegészítések finanszírozásában

Végezetül pár szót a tornaterem építést és óvodabővítést szolgáló KMOP pályázat kapcsán kifizetett közel 25 millió Ft-os önrészről. Márkus Gábor lelkész úr 2008. novemberétől a támogatási szerződés megkötésétől kezdve több alkalommal kérte a Pénzügyi Bizottságtól, hogy a Református Egyházközség részére egy összegben fizesse ki az önrész teljes összegét, holott az első érdemi beruházói kifizetésre csak 2010. júliusában került sor. A PTB az önrész korai kifizetésének elutasításával kb. 2 M Ft kamat összegét takarította meg a falu költségvetése számára. Ezen felül a KMOP beruházás során felmerülő váratlan költségeket az Önkormányzat állta (óvoda alapozása, födém megerősítése), 15M Ft összegben.

 A Pénzügyi Bizottság elnökeként 2007 decemberétől kezdve másfél éven át szorgalmaztam egy közös megállapodás aláírását, hogy tisztázzuk a majdan megépülő tornacsarnok tulajdonviszonyait és a működtetés feltételeit (ki veheti majd igénybe, ki szedhet bérleti díjat, kit terhelnek a működtetés, karbantartás és fenntartás – várhatóan tetemes – költségei). A megállapodás aláírását Márkus Gábor református lelkész sorra megtagadta, majd végül módosításokkal írta alá az átutalást közvetlen megelőző napokban 2009 májusában. A Verőcei Tükör szeptemberi számában pedig a megállapodás szövegével ellentétesen azt feszegeti, hogy kinek a tulajdonában áll a megépült tornaterem és kibővült óvoda.

 A 25 MFt-os önrész átvételét követően a KMOP pályázat lebonyolításába Márkus Gábor az Önkormányzatnak nem engedett betekintést, miközben a váratlanul felmerülő költségek fedezetéért rendre a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottsághoz fordult támogatásért. A leköszönő Képviselő-testületnek a beruházás zárási és elszámolási munkálatairól többszöri felkérés ellenére 2010. július-szeptember hónapokban nem számolt be.  

 A támogatási tételeket és pontos összegeket részletesen megtekinthetik a nyilvános zárszámadásokban, valamint a PTB és a Képviselő-testület határozataiban, előterjesztéseiben és jegyzőkönyveiben.

 

            Tisztelettel:

                                       Dózsa Csaba

                              leköszönő bizottsági elnök