Iskolánk , az egri „Kossuth Zsuzsa” története

Az iskola 1964. július 1-től működik.

Eredetileg az Árva köz 1. szám alatt, a Heves Megyei Kórház területén 1964-ben épült, 2 emeletes iskolaépületet állították a középfokú egészségügyi szakember-képzés szolgálatába.

Nevünk akkor: Heves megyei Tanács Egészségügyi Szakiskola és Kollégiuma volt.

Az addig Almagyar utcában működő intézmény ekkor települt be a Belvárosba.

A kezdeti időkben a beiskolázás 17 évtől 32 éves korig terjedt. Csak szakmai tárgyakat tanultak a hallgatók.

A 2 éves ápolóképzés idején az iskola kollégiumi elhelyezést is biztosított.

Akkoriban az ápolónőképzés érettségi utáni nappali és munka melletti formában zajlott. 200 diák tanulhatott itt, és lakhatott a kollégiumban esztétikus és kényelmes körülmények között.

Ahogy változott az egészségügyi képzés formája, úgy változott iskolánk is, névben is és szerkezetben is az évtizedek alatt.

1975-ben megjelent a 14 éves kortól kezdhető, általános iskola 8. osztálya utáni, 3 éves szakiskolai képzés, melynek következtében Egészségügyi Szakiskola és Kollégium lettünk.

Ekkor települt át a Gárdonyi Géza Gimnáziumból a szakközépiskolai tagozat is. A képzés az általános iskola elvégzése után vagy szakiskolában, vagy szakközépiskolában kezdődött, és 3 illetve 4 év múlva képesítő, illetve érettségi-képesítő vizsgával zárult. 1978-ban a hozzánk csatolt szakközépiskolai képzés alapján a nevünk Egészségügyi Szakiskola, Szakközépiskola és Kollégium lett. Ettől az időtől kezdve fokozatosan nőtt a tanulói létszámunk. Évente 4-500 nappalis és ugyanannyi munka melletti képzésben végzett diákunk volt.

A 80-as években fölvettük a Kossuth Zsuzsa nevet, a magyar ápolónőképzés úttörőjének a nevét, és így Kossuth Zsuzsa Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium lettünk.

1988-ban középfokú szakemberek képzésével pedagógiai kísérletbe kezdett iskolánk. A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem tanárcsoportja és a tantestület együttműködése eredményesnek bizonyult.

Az első kísérleti osztály – 29 fő – 1992-ben sikeresen érettségizett, és közülük 10 tanulót felvettek felsőfokú intézetekben. Ez a szép siker követendő példa lett a többieknek is.

1990-ben, fennállásunk negyedszázados évfordulóján az iskola ünnepélyesen is felvette Kossuth Zsuzsa nevét, azóta is, minden februárban tisztelgünk nagy elődünk emléke előtt.

A 90-es években ismét változott a képzésünk struktúrája, ennek megfelelően visszatértünk az érettségi utáni szakképzésre, de a régi szakiskolai képzést is megtartottuk. Iskolánk elnyerte a Világbank támogatását európai színvonalú egészségügyi és humán szakemberek képzésére. 1993. szeptember 1-jétől már az új modell szerint kezdték tanulmányaikat az első osztályosok. Ezek az évek olyan változást is hoztak, amelyek következtében megszűnt a kollégium, és a továbbiakban csak iskolaként funkcionáltunk.

1995-től nevünk Kossuth Zsuzsa Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskola volt.

2000-ben nem csak az ezredforduló, hanem az iskolánk életében bekövetkezett újabb fordulat is izgalomban tartotta a tantestületet és a diákokat. Ebben az évben ugyanis két iskolát egyesített az önkormányzat. A Kossuth Zsuzsa Egészségügyi és Szociális Szakképző Iskolát és a Lenkey János Honvéd Gimnáziumot. Ez azt is jelentette, hogy az Árva közből a Bem tábornok út 3. alá költözött iskolánk, a Lenkey Gimnázium egykori épületeibe. Így „házasodott” össze Kossuth Zsuzsa Lenkeyvel. A katonai képzés kifutó osztályai 2003-ban elballagtak, így a funkciónk gimnáziumi, szakközépiskolai, szakiskolai, valamint egészségügyi és szociális szakképzés. A kollégiumi lehetőség szintén helyben van a lányok részére.

A gimnáziumi képzés lehetőségét folytattuk a civil diákokkal, így nevünk 2003-tól Kossuth Zsuzsa Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium lett.

A 2011/12-es tanévtől indítottunk egy rendvédelmi szakközépiskolai osztályt, amire a nagy igényt a sokszoros túljelentkezés is mutatja.

Ettől a tanévtől, azaz már 2011 augusztus elsejétől iskolánk új neve: Kossuth Zsuzsanna Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium.