Mi az egészség? IV.
Az ember, mint a természet része
Minden egy
"Asztrológiának újabban az eredeti asztrológia aránylag szűk részét, az emberi egyén jellegére és sorsára vonatkozó fejezeteit, a horoszkópiát hívják.
Ebben a formában ugyan ez teljesen hibás (mert kiragad egy kis részt a nagy egészből Neszvedáné), de még így is kitűnik, hogy az asztrológia az az archaikus szintézis, amely az analógiát világméretekben kifejti, és egzakt módon alkalmazza.
Az asztrológia metafizikája az, ami az őskor egyetlen metafizikája: Minden Egy. És ahogyan ezt a metafizikát a Tabula Smaragdina tételére - az, ami fent van, ugyanaz, mint ami lent van - felépíti, s ahogy a világ keletkezésére, a föld geológiai alakulására éppen úgy, mint a népek, az osztályok, a nemzetek, s az egész emberiség történetére, az ember egyéni sorsára, egyéni alkatára vonatkoztatja, egyetlen alapvető gondolatot mond ki: az analógiát." (Hamvas Béla)
Az ember, mint csoda
"A világmindenség tökéletes leképeződései, az univerzum páratlan "csillagai" vagyunk. Nincs olyan működési elv a szervezetünkben, ami nem volna fellelhető a világegyetemben is, közvetlenebbül pedig az élővilágban, amelynek természeti és társas- társadalmi részei vagyunk. Biológiai óránk a fényviszonyok, világosság-sötétség, nappalok-éjszakák, holdhónapok, évszakok stb. változásai szerint programozza szervezetünk működését. A kozmikus rendhez igazodva automatizálódott számos, alapvető idegrendszeri és test funkciónk (mint az agyunk éberségi szintje).
A külső (környezeti), belső (szervezeti) rendszerek közti összhang maga a harmónia, amely a makrokozmosztól az emberi mikrokozmoszig terjedő, az őssejtjeinkig programozott rend.
Miközben alá vagyunk vetve a világtörvénynek, mégis páratlanul egyedi személyiség minden ember. Emberi mivoltunk "csillaggá" tesz az élővilágban. Szellemiségünk, tudatunk öntudatunk minden más élőlény fölé emel.
Erre alapozva jelentette ki a világhírű pszichológus, William James: "Nemzedékem legnagyobb felfedezése, hogy az emberi lények belső szemléleti változással képesek megváltoztatni életük külsődleges jellemzőit."
S miközben évmilliókon át "tökéletesedett" az ember, egyre finomabb vezérlő szintek és programok fejlődtek ki a központi idegrendszerükben. Az ősi tapasztalatokat - mint fák az évgyűrűket - sajátos lenyomatokként örökítjük tovább a génjeinkben, mert életre szólóan belénk vésődtek azok az élethelyzetek, amin átmentünk, és hirtelen, örökre megtanuljuk az ősi leckét."
(Bagdy Emőke: Pszicho-fitness)
"Az ember része a világnak, az egyetemes törvények rá is vonatkoznak. Az emberi pszichikumnak is alapvető mozgatóereje az ellentétek egysége és harca. Ennek konkrét megnyilvánulási formája, hogy lelkünkben ellentétes vágyak és igények, ellentétes érzelmek, ösztönök, ellentétes vélekedések élnek együtt. Biztonságot is akarunk, de a kaland szabadságát is. Őrizzük megszokott útjainkat, és változni is akarunk. Szeretünk valakit, de néha unjuk, vagy utáljuk; esetleg másvalakit is szeretünk. Mindezt bűntudat nélkül el kellene vállalni magunkban, és sértődés nélkül el kellene fogadni másoktól. A dolgunk nem az, hogy elhazudjuk, hanem hogy egyensúlyban tartsuk belső ellentmondásainkat."
(Popper Péter)