Mielött ezeket gyakorolnád, el kell sajátítanod azonban,
a SZÖRFÖZÉS ALAPJAIT !

indulás
fordulás
hauzolás
indulás a vízből
trapéz használata
siklás
papucsok használata
powerhalse (siklófordulás)
duckjibe
videók



Amennyiben most szeretnél megismerkedni a szörffel, érdemes pár órát egy szörfiskolában venni , hogy az alapokat elsajátítsd! (pár iskola címét a szörfiskolák fejezetben megtalálod)
Amennyiben úgy döntesz, hogy saját felszereléssel vágsz bele ebbe a szép, de sok kitartást és állóképességet kívánó sportba, akkor az alábbiak szerint válassz felszerelést magadnak:
Tanuláshoz ideális a testsúlyunknál 50-60 literrel nagyobb térfogatú deszkát választani, esetleg kihajtható sverttel. Célszerű minél szélesebb deszkát választani. Ebben az esetben a deszka nem fog elsülyedni alattad, amikor ráállsz. Ideális választás a 6-6,5 nm kötüli 5-6 latnis, camber nélküli vitorla. Ha papucsokkal ellátott szörfön kezdesz tanulni, az első időszakban ajánlatos a papucsokat leszerelni. A szörf így kevésbé sportos látványt nyújt ugyan, de a gyenge szélben úgyis felesleges papucsok zavarnák a mozgást a szörfön. A kezdéshez legjobb a viszonylag sima, nyugodt víz, és 1-2-es erősségű szél. Ideális ha a víz kb. derékmagasságú, a szél pedig a part felé, vagy azzal párhuzamosan fúj. A part felől fújó szélben nagy az elsodródás veszélye, ilyenkor inkább ne tanulj szörfözni!!! Ha van árbocsín, állítsuk az árbocot a vitorlának megfelelő helyre, általában közepére (és nyissuk teljesen ki a svertet, ha van). A szerelés összeszerelésében segít az "összeszerelés" fejezet, részleteket olvasd el ott.

Még az indulás előtt:
Célszerű az első gyakorlatokat vitorla nélkül csak a deszkával végezni. Ideális a szélcsend erre a gyakorlatra. Erre azért van szükség, hogy a deszkán jól tudjunk egyensúlyozni, érezzük annak mozgasát testünk alatt.
A deszkára térdeljünk fel a vitorla helyére, úgy hogy térdeink közt legyen az árbóc helye. Mozgassuk a deszkát alattunk, érezzük annak mozgását. Aztán lassan álljunk fel és óvatos, lassú mazdulatokat tegyünk a deszkán. Figyeljük meg, érezzük, milyen mozgásra hogyan reagál a deszka. Lassan araszolva lépkedjünk a deszka orra, majd vége felé. Mindvégig a deszka hossztengelyében álljunk. Ezek után a deszkára úgy állunk, hogy mindkét lábunk a deszka hossztengelyével párhuzamos. Kb. a vitrola helyénél kezdzük a gyakorlatot és araszolva mozogjunk párhuzamosan a deszkán. Közben kicsit limbáljuk a deszkát alattunk, érezzük a deszka reakcióit, korrigáljuk mozgásunkkal. Ha már ezeket a gyakorlatot úgy meg tudjuk csinálni, hogy a deszka orrától a végéig határozott lépésekkel biztonságosan el tudunk jutni és vissza, akkor elsajátítottuk az egyensúlyozás alapjait. Célszerű az összeszerelt vitorlával még a parton ismerkedni. Válasszunk egy nagyobb sík, fáktól mentes, füves területet. A gyakorlatot nagyon kis szélben, szellőben végezzük. Állítsuk fel a vitorlát és próbálgassuk azt forgatni, behúzni a szélbe a végét, majd kiengedni belőle a szelet a bumkéz kinyujtásával.
Ha ezeket a gyakorlatokat jól begyakoroltuk és érezzük, akkor nagy valószínűséggel a következők sokkal egyszerübbek lesznek, mintha ezeket nem gyakoroltuk volna. Sajnos sok tanuló egyből a teljes szereléssel próbálkozik a vizen, és csak esik-kel, elmegy a kedve az egésztől pár óra szenvedés után.

Az indulás
Először vigyük a deszkánkat a vízbe úgy, hogy a svert ne érjen le. Ez ne legyen mélyebb derékig érőnél. Az induláshoz állítsuk a szörföt félszélbe (a szél iránya a szörftestre merőleges legyen), a rigget tegyük a szél alatti, azaz a leoldalra. ( A leoldal a továbbiakban azt az irányt jelöli amerre, a luvoldal pedig azt az irányt, ahonnan a szél fúj ). Az árboc 90 fokot zárjon be a szörftesttel. Tegyük mindkét kezünket a deszkára, és toljuk fel magunkat térdelő állásba, hogy a térdünk az árboc két oldalán legyen. Fogjuk meg a felhúzókötél végét, de még ne álljunk fel. Próbáljunk függőlegesen maradni a térdelő állásban. Ezt a felhúzókötél húzásával érhetjük el. A felhúzás szokta a legnagyobb gondot okozni a kezdőknek. Amíg meg tudjuk tartani a deszka merőlegességét, addig viszonylag stabil állapot. A felhúzó kötéllel a kezünkben álljunk fel rajta. Álljunk egyik lábunkkal közvetlenül az árboc előtt, a másikkal 20-30 cm-rel az árboc mögött a szörf középvonalában. Hátunk természetesen a szél felé mutat.
Miután meggyőződtünk arról, hogy az árboc merőleges a szörftestre, elkezdhetjük felhúzni a vitorlát. Ez az elején nehezen megy, de ne nagyon erőlködjünk, az árboc csúcsát mintegy 0,5 m-re kiemelve a vízből hagyjuk, hogy a víz először kifusson a vitorlából. Ha a vitorla kinn van a vízből, lazán behajlított karokkal tartsuk, a felhúzókötél tövénél fogva. Fontos, hogy ne dőljünk túlságosan előre, a felsőtestünk függőlegesen álljon. Az a kezünk, amelyikkel később az árbóchoz közelebb fogjuk a vitorlát tehát amelyik a szörf orrához van közelebb, lesz az árbóckéz, a másik pedig a bumkéz. Lassan húzzuk fel a vitorlát majdnem függőleges állásba. Bumkézzel fogjuk a felhúzókötél tövét, az árbóckézzel nyúljunk át fölötte és ragadjuk meg a bumot közvetlenül az árboc mögött, vagy az árbócot a bum fölött. A vitorlát hagyjuk lobogni a széllel, azaz a deszkára merőlegesen. Ezt a mozdulatsort gyakoroljuk többször is, eresszük le, majd emeljük ki a vitorlát a vizből. Gyakoroljuk addig, amig jól érezzük az egyensúlyt.
Húzzuk az árbóckézzel a vitorlát a szél felé és kicsit előre, majd fogjuk meg a bumkézzel is a vitorlát kb. 40-50 cm-re az árbockéz mögött. A szörf elindul!!! Az árboc előtt lévő lábunkkal lépjünk az árboc mögé. Ha a vitorla első éle lobog, a bumkézzel lassan húzzuk be a bumot magunk felé addig és csak addig, amíg a lobogás meg nem szűnik. A vitorla húzása ugyanis ebben az "éppen csak nem lobogó" állapotban a legkedvezőbb. Ha a vitorla húzása túl erős és a rigg leoldalra dől, ne próbáljuk előredőlve erővel visszahúzni a vitorlát. Ha a bumkézzel kicsit ráengedünk, a vitorlából a szél "kiszökik" és a vitorla oldalirányú húzása kisebb lesz. Így könnyen visszaállíthatjuk az árbocot a függőleges helyzetbe. Ellenkező esetben, ha úgy érezzük, hogy alig húz a vitorla és mindjárt hanyatt esünk a vízbe, húzzuk be a bumkezünkkel a vitorlát. Az optimális helyzetén így "túlhúzott" vitorlán nagyobb oldalirányú erő ébred és segít visszanyerni az egyensúlyunkat. Ez az egyensúlyi játék a szörfözés megtanulásának egyik sarkalatos pontja. Ha erre egyszer "ráérzünk", a szörfözés alapjainak elsajátítása már nem fog komoly gondot okozni.
A szörföt a rigg előre-hátra döntögetésével irányítjuk. Ha a vitorlát előredöntjük, a szörf a széltől el, azaz lefelé fordul, ezt leejtésnek nevezzük. Ha hátradöntjük a vitorlát, a szörf a szél felé fordul, ezt felmenetelnek, felélesedésnek nevezzük.
A indulásnál gyakori hiba, hogy a vitorlát túlságosan hátradöntve tartjuk. Ilyenkor a szörf azonnal szélbe fordul, a vitorla belobog és mi a vízbe esünk. Ilyenkor figyeljünk arra, hogy a bumkezünk a startkötéllel tényleg húzza előre a vitorlát mielőtt az árbockézzel a bumot megfogjuk és a már két kézzel tartott vitorlát kellőképpen előredöntve tartsuk.
A szörf haladási irányát általában a szélhez viszonyítjuk. Ha a szél elölről, a szörf tengelyével kb. 30°-45°-os szöget bezáró fúj, negyedszélről beszélünk. A szörfre nagyjából merőlegesen fújó szelet félszélnek nevezzük. Ferdén hátulról fújó szélnél háromnegyedszélben - raumban - szörfözünk, ha pedig a szél iránya megegyezik a szörf haladási irányával, akkor hátszelezünk. Azt gondolnánk, hogy a szörf hátszélben halad a legnagyobb sebességgel, mivel a szél energiája ekkor teljesen a szörf előrehajtására fordítódik. A vitorla profiljának sajátos működése következtében azonban a legnagyobb erő akkor keletkezik, amikor a vitorla a széllel szöget zár be, tehát szörfünk a raum szakaszban a leggyorsabb.

indulás
képkockákon

(töltsd le !!)

indulas.exe 314 kB

 

A fordulás

A vitorla előre-hátra döntésével bizonyos határok között irányítani tudjuk a szörfünket. Ahhoz azonban, hogy a kiindulási pontunkhoz visszajussunk, már egy manővert kell végrehajtanunk. Kétféle ilyen manőver van:
-fordulás, ha a szörf orrát, és
-hauzolás vagy perdülés, ha szörf végét fordítjuk a szél felé.
A hauzolás az elegánsabb, gördülékenyebb manőver, erős szélben kisebb szörfökkel csaknem kizárólag így fordulunk. A kezdő számára azonban sokkal egyszerűbb és praktikusabb a fordulás megtanulása. Egyrészt könnyebb a megtanulása is, másrészt mivel a szél felé indulunk el, a manőver közben magasságot nyerünk, az elsodródás veszélye kisebb lesz.
klikkelj rám !!
nézd meg a képen
A forduláshoz először "szélbe" kell állítanunk a szörföt. A szörf akkor áll szélben, ha a hossztengelye a széllel párhuzamos, orra a szél felé mutat és a vitorla lobog. Ehhez, mint már tudjuk, hátra kell dönteni a vitorlát. Minél hátrébb terheljük a szörföt, azaz minél hátrébb állunk rajta, annál kisebb lesz a kanyar íve. A vitorlát természetesen nem engedjük lobogni, tehát minél inkább a szél felé mutat a szörf orra, annál közelebb húzzuk a bum végét a szörftest középvonalához, esetleg túl is húzzuk rajta.

Amikor a szörf orra már majdnem a szél felé mutat, előre lépünk a szörfön, első lábunkat a vitorla elé téve. Árbóckezünkkel megfogjuk a felhúzókötelet vagy az árbócot rögtön a bum alatt, és ennél fogva tartjuk a már lobogó vitorlát, miközben apró lépésekkel az árboc előtt a vitorla túloldalára lépkedünk. A szörf közben elfordul alattunk, az orra először a szél felé, azután azon túl fordul. A felhúzókötél tövét tartó árbóckezünk lesz a fordulás után az új bumkéz, az induláshoz hasonlóan az új árbockézzel átnyúlunk felette, megfogjuk a bumot vele, majd a bumkézzel is ráfogunk a bumra ( a képek jól láthatóvá teszika mozdulatsort)
A fordulás után különösen ügyelni kell arra, hogy a vitorlát előredöntve, a szörf orrát a szél felől elfordítsuk. Fontos még: csak akkor hajtjuk jól végre a fordulást, ha a szélfelé forduláskor annyira hátradöntjük a vitorlát, hogy a bum vége szinte a vizet érinti.

A fordulás lehetőséget ad a széllel szemben haladásra is. Ilyenkor negyedszeles szakaszokat teszünk meg egymás után, irányunkat közben fordulással változtatjuk.
Ezt a cikk-cakk irányú előrehaladást kreutzolásnak - cirkálásnak - nevezzük.




A hauzolás (perülés)

nézd meg nagyobban is, klikk ide !
nézd meg a képen

A fordulással ellentétben a hauzolásnál vagy perdülésnél nem a szörf orra, hanem a hátulja fordul a szél irányába. A hauzolást tehát leejtéssel kezdjük, azaz a vitorlát kissé előre döntjük. A szörf kezd elfordulni a széltől, a vitorlát egyre kijjebb engedjük. Végül teljesen hátszélben szörfözünk, a vitorla síkja merőleges a szörf hossztengelyére, a szörfön a svert mögött kis terpeszben állunk, lábfejeink egymással és a szörf tengelyével párhuzamosak.
Ilyenkor tulajdonképpen már nem lenne szükség a svertre, mivel az a fordulást akadályozza. A hátszelezés azonban a szörfözés leglabilisabb szakasza, ezért a hauzolás tanulásakor a lehető legnagyobb svertfelülettel szörfözünk. A hauzolásnál is érvényes az a szabály, hogy minél hátrébb terheljük a szörföt, annál kisebb sugarú körben kanyarodik. Hauzoláshoz egy kissé az árbóckéz oldalára döntjük a vitorlát, erre a szörf orra továbbfordul. Ekkor előrehajolunk, az árbockéz elengedi a bumot, a vitorla átperdül a másik oldalra. A perdülést gyorsíthatjuk, ha a felhúzókötél végét tartó régi árbóckezünkkel az árbocot magunk előtt keresztbe (luv felé) húzzuk. Miután a bum vége átperdült a szörf orra felett, az ismert keresztbefogásos technikával indulunk és a vitorlát hátradöntve a szörföt raumból félszélbe fordítjuk.
A hauzolás során szörfünk megőrzi sebességét, nem áll meg mint a fordulásnál, mi pedig végig az árboc mögött maradhatunk. Kis szörfökön, funboardokon ezért szinte kizárólag hauzolással fordulunk.
A továbbfejlődés érdekében tehát ajánlatos a kezdőknek a hauzolást jól begyakorolni. Ha már a fordulást és a hauzolást is megtanultuk, sűrítve gyakorolhatunk manőverkörökben. Ennél félszélből indulunk, felélesedve megfordulunk, a szörföt leejtjük, hauzolunk, felélesedünk és kezdjük az egészet előröl.

Fordulás képkockákon

(töltsd le !!)

fordulas.exe
310 kB

fordulas1.exe
290 kB

fordulas2.exe
414 kB


Indulás a vízből

A wasserstart (vízből indulásnak lehetne fordítani) az az alapmanöver, amelyet a további fejlődéshez mindenféleképpen el kell sajátítanunk. Elméletileg szörfözhetnénk úgy is, hogy minden esés után a felhúzókötéllel indulunk. így azonban erős szélben izmaink pár indulás után úgy kifáradnak, hogy gondolataink egy célra összpontosulnak, arra, hogy mindenáron a szörfön maradjunk. Ez nem csak a manöverek elsajátítását akadályozza, hanem nagymértékben csökkenti a szörfözés örömét is. Ezzel szemben a vízből indulás viszonylag könnyű módja a szörfre kerülésnek. Ebben az esetben a nehéz munkát az izmaink helyett a szél végzi.

Nézzük a dolog technikai részét!Célszerű a wasserstart elsajátítása előtt jól begyakorolni a beachstart mozdulatait.A beach start a wasserstart könnyített változata, sekély vizekben ezt alkalmazzuk. 3-4 Bft-os szélben gyakoroljuk. Célszerű sekély, combig-derékig érő vízben elkezdeni a tanulást. Állítsuk deszkánkat merőlegesen a szélre, vitorlánk a szél oldalon legyen. Emeljük ki az árbócnál fogva a vitorlát a vízből, úgy, hogy először az árbóc végét kiemelve, majd mindig közelebb és közelebb fogva a bumhoz. Az árbóckézzel fogjuk meg a bumot az árbóc mellet, bumkézzel pedig attól kb 60 cm-re fogjunk. Lebegtessük a vitorlát, érezzük, mikor kap bele erősebben, és mikor gyengébben a szél. Bumkézzel lazán tartsuk a vitorlát a szélben. Ilyenkor a vitrola kb. vállmagasságban van. Először a hátsó lábunkat teszük fel a deszkára a két papucs közé. Amennyiben a deszka kissé szélfelé fordult ez idő alatt, ilyenkor ezzel a lábbal kissé magunk alá húzzuk azt. Egy mozdulatsorral, emeljük fejünk fölé a vitolát teljesen kinyújtott kézzel, végig a szélbe egyensúlyozva, majd kicsit a szélre húzva lépjünk fel első lábunkkal is, rögtön az árbóc tövéhez. A szörf azonnal elindul! A vitorlát ilyenkor ajánlatos kissé előredönteni, mert a deszka valószínű kissé szélbe fordul. Ezt a mozdulatsort nagyon sok gyakorlással tökéletesítsük, mindig mélyebb és mélyebb vízben. A wasserstart elsajátításához érdemes sekély vízben, a vízben ülő, vagy fekvő helyzetekből a gyakorolni a fenti mozdulatsort. Ha ezt már rutinból csináljuk, a wasserstart egyik felét már meg is tanultuk.Ebből is látszik, hogy a wasserstart két részre bonható: egyik a vitorlázat induló helyzetbe hozása, a másik a már leírt mozdulatsor kicsit modosított változata.
A szörf a wasserstartnál a kissé a szél felé áll. A vitorlázat a szél oldalon az árbóc a szél és a deszka vége között kb. féltávolságra van. A vitorla hátó fele a deszka végéhez közelebb az árbóc a szélhez közelebb pozicióban van.
Ezt a poziciót kell elérnünk ahhoz, hogy a már megtanult (beachstart) muzdulatsorral a deszkára kerüljünk.
Törekednünk kell arra, hogy a vizbe kerülésünkkor a vitorla a szél felöli oldalra kerüljön. Ha nem így történt, akkor át kell forgatnunk a deszkát és a vitorlát ebbe a pozicióba. Ilyen esetben először ki kell emelnünk a vitorlát a vízből. A vitrolát úgy állítsuk be, hogy a szél az árbócra merőleges fújjon. A deszkával ilyenkor igazán nem kell foglalkozni. A vitorla vizből történő kiemelésére több módszer is van. Vagy kiúszunk az árbóc végéig és ott megemelve araszolva állandóan kiemelve eljutunk a bumig, vagy a bum felett fogva az árbócot, hanyadt úszva a szél felé, apró, a vízből kiemelő rántásokkal a széllel kiemeltetjük. Itt jegyezném meg, hogy ilyenkor nagyon jó segédeszköz a megfelelő mentőmellény, ami segít a vitorla kiemelésében a vízből. Bármelyik megoldást is választjuk, a cél az hogy a vitorla árbóc felöli oldala a fejünk fölött legyen. Ekkor a vitrola aláúszva megfogjuk a bumkézzel a bumot, mindvégig egyensúlyozva a vitrolával, hogy az se sok se kevész szelet ne fogjon. A vitorlát ilyenkor lehet, kell átemelni a deszkán. Erre a már megtanult szabályokat alkalmazzuk, a vitorla előredöntése a deszkát szélbe, hátradöntése a deszkát a széltől el fordítja.Pár sikertelen kisérlet után, sikerül a startpozicióban hoznunk a szörföt.
A következő mozdulatsor már nagyon ismerős lesz :o)
A vitrolát a fejünk fölött egyensúlyozva tartva, a hátsó lábunkat feltesszük a deszkára a papucsok közé. Ilyenkor lehet kissé oldalvást is feltennünk a lábunkat, úgy hogy a lábfejünk előre mutat. Húzzuk magunk felé a deszkát a lábunkkal, miközben a vitrolát jobban szélbe fordítjuk. Érezzük, hogy a vitrola kezd kiemelni a vízből. Figyeljünk nagyon a vitorla egyensúlyozására, miközben egyre jobban ráhúzzuk a vitorlát a szélre, lábunkkal egyre közelebb húzva a deszkát, ezáltal teljesen kiemel bennünket a vitorla a vízből. Mindvégig nyújtott kézzel tartsuk a vitorlát, a bumkézzel csak lazán, mindig annyi szelet fogva a vitrolával, ami a kiemeleshez szükséges. Ellenkező esetben a folyamat túl gyors lesz és azt vesszük észre, hogy vitorlástól a szél átdobott a túloldalra bennünket. Miközben fellépünk az első lábunkkal is a deszkára az árbóc tövéhez, kissé döntsük előre a vitorlát, a szélbefordulás elkerülése miatt.
Az induló poziciót kezdhetjük úgy is, hogy a deszka végére ráhelyezzük a bumot, miután a vitrolát kiemeltük a vízből. Nagyobb vitorláknál az alkarunkkal meghosszabíthatjuk a deszkát, és arra helyezzük a bumot, miközben az árbóckézzel a bum elejét fogva egyensúlyozzuk a vitorlát.Gyakorlatilag bármilyen szörffel lehet vízből indulni, azonban a leeresztett svert megnehezíti a szörf megfelelő forgatását, start helyzetbe állítását. Kisebb szélben is el lehet indulni a vízből, amíg a szél olyan erős, hogy a víz fölé emelt vitorlát " megtartja ", addig az elöbb leírt módszerrel minden további nélkül felállhatunk a szörfre. A manövert érdemes addig ismételgetni, amíg már teljesen begyakorolt mozdulattá nem válik, mivel a jól megtanult wasserstart és beachstrat minden indulásnál sikerélményt ad és hozzásegít ahhoz, hogy erőnket csak akkor használjuk, ha tényleg szükséges.

Wasserstart képkockákon

(töltsd le !!)

wasserstart.exe
350 kB

wasserstart.mpeg
535 kB


Trapéz használata

A trapézt azért találták ki, hogy a szörfös keze ne fáradjon el a vitorla tartásában szörfözés közben. A trapézzal a testünk súlyával tartjuk a vitorlát a trapézkötélen keresztűl. Ebből is látszik, hogy a trapéz igazán két részből áll. A kötél amit a bumra kell felfogatni és a trapéz amit fel kell vennünk. Először nézzük magát a trapézt. Számos típusa létezik, most ne menjünk bele melyik kinek előnyösebb. Ellenben vásárláskol a méretére oda kell figyelni. Talán az ülő és a deréktrapéz a legelterjedtebb. A kettő abban különbözik leginkább egymástól, hogy az ülőtrapézba mintegy beleülünk, a deréktrapéz hasonló egy derékvédőhöz. Abban megegyeznek, hogy mindkettő elülső részén található egy fém kampó, amibe a kötelet tudjuk be illetve kiakasztani. A trapézt még mielőtt bemennénk a vízbe vegyük fel és állítsuk, be szorosra minden állítható pontján. A trapéznak szorosnak kell lenni, hogy ne tudjon mozogni a testünkön. Léteznek deréktámasztós trapézok, viselésük kiméli a derekat a rá nehezedő hatásoktól.A trapézkötélben is több variáció létezik. Kezdetben érdemesebb un. vario (állítható) trapézkötelet felszerelnünk. Ebből következik, hogy léteznek fix méretű kötelek, amiket a méretük szerint számmal jelölnek. A trapézkötelet a bum szétszerelésével tudjuk felhelyezni. Beállítása nagyban függ milyen vitorlára szereljük fel. Általaban az első rögzítési pontot a bumtól 3-4 ökölnyi távolságra kell felrakni, a másodikat pedig ettől 2 ökölnyire. A beállítás helyességét még a parton ellenőrízzük, mégpedig úgy, hogy a vitorlát állítsuk fel szélbe és akasszuk be a trapézt. Addig módosítsuk a kötél helyzetét, amíg mindkét kéz elengedésével, csak a trapéz, úgy megtartja a vitorlát, hogy az sem előre, sem hátra nem akar nagyon kimozdulni. Természetesen a vizben, a használat során további finom módosításokra lesz szükség. A lényeg, hogy a használatkor a vitorla ne húzzon sem előre sem hátra, akár minkét kéz elengedésével is tudnánk menni.A trapézolást tanulni, célszerű hosszabb kötélmérettel. Gyakoroljuk akár még kint a parton is a trapéz be illetve kiakasztását, illetve testsúlyunk ráhelyezését. A vízben menet közben azért kicsit más a helyzet. A trapéz be/ki akasztásához kicsit mindig emelkedjünk lábujhegyre és húzzuk kicsit felénk a vitorlát.A trapézolással tehermentesítjük karjainkat a fárasztó vitorla tartásától, ezáltal sokkal tovább fogjuk élvezni a szörfözést. Siklani csak trapézolással érdemes!pár jótanács:
- ha egyszer beállítottuk a trapézkötelet és az megfelelő, akkor azt ne állogassuk!
- ha valami folytán beakasztott trapézkötéllel úgy esünk a vízbe, hogy a vitorla felettünk van, akkor a kampót rögzítő csatot oldjuk, így ki tudjuk könnyedén akasztani a kampót a hirtelen kilátástalannak tűnő helyzetből ( semmiképp ne azon legyünk, hogy elöször a kampót akarjuk kiaksztani általában nem jön össze)
nézzük
meg képekben is:
klikkelj rám !! klikkelj rám !!

Siklás

Ez az amiről minden kezdő szörfös álmodik. Repülni a víz felett ezerrel!
Az alapok elsajátítása után, megfelelő felszereléssel, megfelelő szélben ez már nem is nagy dolog. Míg az alapok megtanulásakor a deszka úszik a vízen, sikláskor már inkább repül. Ez akkor következik be, amikor a deszka már annyira felgyorsul, hogy megváltozik a vízzel való viszonya. A deszka kiemelkedik a vízből, sebessége hirtelen az addigi többszörösére nő. Ilyenkor általában csak a deszka hátsó 1/3 része van a vízben, az eleje a víz felett, a vízből kiemelkedve suhan a víz felett. A sikláshoz alapvetően nem kell a trapézt és a papucsokat használni, de azok használatával a deszka sokkal nyugodtabb, irányíthatóbb lesz, a siklás csak ezek használatával kontrolálható megfelelően. A trapéz használatával a vitorlát tudjuk megfelelően ráterhelni a deszkára, a papucsokkal pedig irányítani tudjuk a deszkák. Siklásban a deszka irányítása már nem a vitorla előre/hátra döntésével történik, hanem a deszka terhelésének módosításával. A deszkán a terhelés módosítását a papucsokkal érhetjük el legkorrektebbűl. A deszkát magunk felé döntve az a szél felé fordul, tőlünk el felé döntve a deszka a széltől el felé fordul. Ezt a papucsokba dugott lábunkkal egyszerűen meg tudjuk tenni. A papucsokba belépve a siklás nyugodtá vállik, az addig pattogó deszkánkon. Siklani csak megfelelő méretű vitorlával lehet, általában 3,5 Bft szél felett. Természetesen egész nagy deszkákkal, 10 nm feletti vitorlával előbb is tudunk siklani.
A sikláshoz nem kell mást tennünk, mint hagyjuk, hogy a szörfünk minél jobban gyorsuljon fel, esetleg kicsit 3/4 szélbe irányítva azt, vagy kihasználva a hullámokat gyorsíthatjuk a megsiklást. Lehet un. pumpálással is valamelyest gyorsítani a megsiklást. Megsikláskor a lényeges, hogy minél jobban terheljük a riggen keresztűl a deszkát ( itt van nagy szerepe a trapézolásnak ), egyre jobban lezárni a vitorlát a deszka vége felé, hogy minél több szelet tudjunk megfogni. Sikláskor általában az első lábunkat kinyújtva - mintegy a deszkát eltolva vele - , a hátsót pedig kissé behajlítva tartjuk, hogy megfelelően terheljuk a deszkát.Gyakran probléma, hogy a deszkánk szélbe fordul a megsiklás előtt. Ezen az árbóc előbbre tolásával némiképp segíthetünk, de ilyenkor általában vagy nincs elegendő szél, vagy nagyobb vitorlát kell választanunk a sikláshoz. De az is problémát szokott okozni, hogy túl gyorsan akarunk megsiklani. Megsikláskor fokozatosan kell terhelni egyre hátrébb a deszkát, ezzel egyidejüleg lehet csak a rigget dönteni.pár kép a siklásban a helyes testtartásról
klikkelj rám !! klikkelj rám !!

siklás.mpeg
650 kB

siklás.mpeg
650 kB


Papucsok használata

A papucsokat azért szerelték fel a deszkákra, hogy azokba lépve stabilan, kontroláltan tudjunk siklani. A papucsoknak a megsiklás után van szerepük. Tehát kezdetben, amikor még tanulunk, inkább csak útban vannak a deszkán. Természetesen mikor már megsiklottunk és beakasztottuk a trapéz kötelet, akkor nagy segítség a stabil sikláshoz, sőt használatuk nélkül kontrolálatlan lesz a deszka. A papucsok használatának elsajátítása előtt, azokat állítsuk be megfelelően. Be kell állítanunk a méretét (ez attól függ, hogy mekkora a lábunk és hogy mezítláb vagy cipőben szörfözünk), és a helyzetüket. A papucsok méretét mindig úgy állítsuk be, hogy lábunkat se szorosan, se lazán ne tartsa, kb. a lábfejünk közepéig tudjuk kényelmesen lábunkat betolni. A beállítást a papucsokon lévő tépő zárakkal tudjuk megtenni. Figyelem! cipőben és mezítláb nem ugyanaz a beállítás! A papucsok helyzete, már kicsit bonyolultabb. Mindenképpen célszerű a deszka vásárlás helyén efelől érdeklődni. Általában a deszkákon több lehetőséget adnak a papucsok elhelyezésére. Talán segítségként annyi, hogy nehezebb szörfös jobb ha előbbre teszi a papucsokat, könnyebb hátrébb. Hosszú lábú, magas szörfösöknek célszerű kissé messzebb rakni a papucsokat. A trimmelés fejezetben is találunk néhány tanácsot a papucsok beállításához. Igazán a papucsok helyzete kisérletezés során tisztulhat le. Wave, freestyle deszkákon általában csak egy hátsó papucsot szerelünk fel a deszka közepére, más deszkákra általában 4 darabot helyezünk el, nagyobb deszkákon esetleg többet.A papucsok használatát leginkább a következő képsorok mutatják be, talán többet mondanak, mintha leírnám. Talán annyit kiegészítésként, hogy amikor a hátsó papucsba belépünk, érdemes egy kicsit a vitorlát a bumkézzel behúzni, de ez csak a belépés idejére és minimális legyen. A papucsok használata a lábakra veszélyesnek tűnik, de ha jól állítottad be, akkor egy esetleges eséskor a lábak könnyedén kicsúsznak belőle.

papucsok használata képkockákon

(töltsd le !!)

papucs.exe 300 kB

 

Powerhalse (siklófordulás)

A wasserstar és a trapézhasználat tudása után, a powerhalse vagy más néven jibe (perdülőfordulás) megtanulása a következő feladat egy szörfös számára. A képeken, a világbajnok Lars Petersen bemutatja a powerhalse helyes technikáját, a mozdulatsor begyakorlásával hamar elsajátítható a manőver. A powerhalse az a gyakorlat, amelyet sokat kell gyakorolni, akkor tudjuk csak tökéletesen, nagy biztonsággal végrehajtani..

klikkelj rám !! perdítés előtti lábváltással

klikkelj rám !! perdítés utáni lábváltással



Duckjibe (siklófordulás)

A duckjibe a powerhalse kicsit módosított változata. Sokkal látványosabb annál, ezért érdemes megtanulni. A képeken, a világbajnok Lars Petersen bemutatja a duckjibe helyes technikáját, a mozdulatsor begyakorlásával elsajátítható a manőver. A duckjibe-t hasonlóan a powerhalsehoz, rengeteg gyakorlás után tudjuk csak tökéletesen, nagy biztonsággal végrehajtani..

klikkelj rám !! duckjibe



Amenniyben eddig eljutottál a szörfözés elsajátításában, már bátran mondhatod magad haladó szörfösnek!!! Ugye megérte!!! Azt azért soha ne feledd el, hogy szörfözni megtanulni igazán nem, mindig csak tanulni lehet...